Zasněžené Česko křižuje sanitka z půlky nabarvená načerno tak, že připomíná pohřební vůz. Staví na náměstích a před supermarkety. Vystupují z ní dva lékaři − ten živý měří kolemjdoucím tlak s tím, že je to naposledy, protože doktoři končí. Druhý lékař je z kartonu a mlčky pacientům sděluje to samé − jeho digitální hodiny odpočítávají vteřiny do hromadného odchodu lékařů, píše pro ihned.cz Markéta Šrajbrová.

Náš exodus, váš exitus, hlásá nápis na sanitce. Vyhrocenou kampaní, která českou veřejnost varovala, že jestli lékaři odejdou, pacienti zemřou, vyvrcholily na přelomu let 2010 a 2011 nevyslyšené požadavky zdravotníků na zvýšení platů. Výpověď k 1. březnu tehdy podaly čtyři tisíce nemocničních lékařů, podle ministerstva zdravotnictví tedy zhruba pětina.

Exodus se nakonec nekonal. Odboráři kývli na příslib zvyšování platů a podepsali s tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem memorandum o ukončení protestů. Pět let poté ale českým zdravotnictvím opět hýbe krize, která dává tušit, že lékaři z nemocnic stejně odešli.

Celý text si můžete přečíst zde.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...