Jak hovoří oficiální tisková zpráva ze dne 30. 12. 2016: Hrozba směnného provozu od 1. ledna v nemocnici v Novém Městě na Moravě je zažehnána. Na tomto místě bychom my, novoměstští lékaři, podotkli: prozatím! Poslední pracovní den loňského roku se nám podařilo na jednání s vedením nemocnice a zástupci kraje Vysočina coby zřizovatelem nemocnice vybojovat kompromisní navýšení peněz za ÚPS sloužícím lékařům plus motivační odměnu každému lékaři nemocnice.

Na základě tohoto kompromisu bylo upuštěno od zavedení směnnného provozu, který hrozil poté, co dvě třetiny z nás vypověděly Dohody o pracovní činnosti. Nicméně toto, čeho jsme dosáhli, vnímáme jako první krok. Další musí logicky následovat. A musí se jednat o kroky systémové, jasně vedoucí k řešení problému, jímž je personální devastace (nejen naší, ale podle našich zpráv i ostatních krajských) nemocnic a přepracovanost nemocničních lékařů. Proto jsme vytvořili pracovní skupinu (sestávající se ze zástupců jednotlivých oddělení), která bude dále vést jednání s primáři a se zástupci kraje (jak nám bylo přislíbeno zástupcem hejtmana Ing. Novotným). Zde stojí za to zmínit, že ideální by bylo, kdyby tato jednání probíhala ve spolupráci se zástupci ostatních nemocnic kraje.

Děkujeme, zůstáváme!

U nás boj skončil, prozatím! Děkujeme kolegyním a kolegům z celé republiky, kteří nám veřejně i neveřejně vyjadřovali podporu, stejně tak vedení LOKu a vedení ČLK. Děkujeme! Zároveň jasně říkáme, že my, novoměstší lékaři, nikam neodcházíme. My zůstáváme! A jsme připraveni dále bojovat v případě, že si to bude situace žádat. Místo útěku či “brblání” jsme se rozhodli bojovat za změnu. A změna se dostavila. Když se to podařilo u nás, jistě se to může podařit i u Vás, ve Vašich nemocnicích! Proto veřejně promluvte o situaci ve svých nemocnicích, vzneste své oprávněné požadavky! A bojujte!

Není totiž možné ničeho dosáhnout, pokud necháme “ty nahoře”, aby za nás sváděli naše bitvy, které musíme svést sami. Není možné nechat vedení LOK a ČLK vyjednávat a sami sedět se založenýma rukama a čekat na to, co pro nás vybojují! Jistě, je potřeba, aby oni bojovali – a oni bojují! – ale je potřeba, abychom i my ostatní pozvedli své “zbraně”! Nebo přinejmenším veřejně vystoupili či podpořili jejich iniciativu. Máme-li české zdravotnictví opravdu změnit, nemůžeme ho měnit jen “svrchu”, musíme ho měnit současně i “zespodu”. K tomu nám všem přejeme do nového (a volebního) roku hodně sil!

Za novoměstské lékaře

MUDr. Jan Greguš, předseda MO LOK-SČL Nové Město na Moravě

Článek spadá do rubrik:

Situace ve zdravotnictví

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...