Jedním z témat, o kterých se v souvislosti se zdravotnickým personálem až tak často nemluví, je agrese ze strany pacientů. V poslední době řešila případ fyzického napadení zdravotní sestřičky například Nemocnice Na Bulovce v Praze. Muž, který doprovázel na vyšetření nezletilého pacienta, udeřil dle informací serveru idnes.cz zdravotní sestru do tváře a do spánku na chodbě před ordinací.

Nemocnice Na Bulovce následně podala na agresora trestní oznámení. Druhý případ agresivního chování zažil personál této pražské nemocnice před pár týdny. Jak píše idnes.cz, pacient tamní infekční kliniky, tvrdil, že trpí těžkou infekcí. Ta však nebyla nikdy prokázána.

Pacient přesto opakovaně vyžadoval její léčbu, která ovšem dle jeho představ měla spočívat hlavně v tom, aby mu byl aplikován jistý lék. Ten si do té doby kupoval sám a užíval jej v dávkách dle vlastního uvážení.

Při poslední návštěvě začal místní lékařce vyhrožovat a požadoval vrácení peněz, které prý zatím za tento lék utratil. Vyhrožoval také dalšímu personálu a mimo jiné zaměstnancům nemocnice tvrdil, že si na ně počká a peníze si od nich vynutí.

Nemocní lidé samozřejmě mají právo na to, být rozladění a nervózní, ovšem vyhrožování a fyzické útoky jsou už za hranou! Zdravotnický personál se nicméně musí často vyrovnávat také s agresí ze strany opilců či lidí pod vlivem drog, kteří mohou být ještě nebezpečnější než lidé střízliví. Na konci minulého roku například opilý muž pěstí napadl lékařku na chirurgii v Mostecké nemocnici. Násilník jí způsobil dle informací serveru e-mostecko.cz těžká zranění a zpacifikovat ho dokázala až přivolaná policejní hlídka.

Jak častým jevem fyzická napadení jsou? Dobře to ilustruje statistika Zlínské nemocnice – například v roce 2013 zde došlo k devíti případům fyzického napadení personálu. V jednom případě měla dokonce jedna ze sestřiček doslova nůž pod krkem.
Skutečně smutné zjištění, že ti, kteří se snaží pomáhat, se tak často mohou sami ocitnout v ohrožení!

Článek spadá do rubrik:

Zdravotnický personál

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...