Spádová oblast nemocnice ve Slaném čítá víc než 100 tisíc lidí a nemocnice má 314 lůžek. V provozu je momentálně pět základních oborů – interna, chirurgie, gynekologie, ARO, dětské a navíc ortopedie a LDN.

Interní oddělení se dle slov tamního lékaře MUDr. Blažeje Rácze potýká s nedostatkem personálu posledních pět let. Jak moc je situace kritická? „Provoz stolůžkového oddělení (z toho 9 lůžek JIP) a celou řadu odborných ambulancí (interní, kardiologická, gastroenterologická, cévní, nefrologická, diabetologická, revmatologická, endokrinologická, hematologická) jsme například byli nuceni po odchodu čtyř lékařek na mateřskou dovolenou zajišťovat v pouhých jedenácti lékařích!“ popisuje doktor Rácz.

Situace s počtem lékařů se časem trochu zlepšila a aktuálně jich je na interním oddělení šestnáct. Z toho čtrnáct z nich pracuje ve Slánské nemocnici od své promoce a je tedy vidět, že své pracoviště mají rádi a mají zájem v této nemocnici zůstat. A to i přes to, jak moc je práce náročná a jak moc je zdravotnictví podfinancované.

Kromě nedostatku lékařů ale chybí i zdravotní sestry. „Kvůli nedostatku zdravotních sester nejsme schopni zajistit prázdninový provoz! Během července a srpna musíme omezit počet lůžek o celou jednu třetinu, tedy o 30 lůžek,“ vysvětluje doktor Rácz. Deficit sester na interně je skutečně alarmující! Chybí jich deset.

I přes všechny tyto překážky odvádí nemocnice ve Slaném dobrou práci a během posledních 5 let opakovaně obsadila 2. či 3. místo v oficiálních průzkumech oblíbenosti u pacientů ve Středočeském kraji.

„Myslím, že to nejsou úplně bezvýznamná data a Nemocnice Slaný si zaslouží své místo na slunci, ovšem pokud se situace se sestrami nezlepší, tak naše budoucnost není dvakrát růžová,“ uzavírá poněkud posmutněle MUDr. Blažej Rácz svůj popis situace na interním oddělení v nemocnici ve Slaném.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...