Karlovarský kraj není jediný, který se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu. Dle našich údajů chybí v tomto kraji více než tři desítky lékařů a přes 130 zdravotních sester. Místní krajská nemocnice se rozhodla problém řešit tím, že bude pátrat po pracovní síle také v zahraničí. Navázala proto spolupráci s Ruskem.

Jak pro server idnes.cz uvedl ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März, v rámci pilotního projektu, který obsahuje i výuku češtiny, nyní zkusí přijmout několik prvních sestřiček. „Myslíme si, že to fungovat bude. Lidé ze slovanských zemí se mohou jazyk naučit poměrně rychle a snadno,“ řekl pro idnes.cz Josef März.

A proč je zdravotních sestřiček v současné době tak obrovský nedostatek? Zájemkyně o tuto náročnou práci musí mít v České republice vystudovaný čtyřletý obor zakončený maturitou a poté musí ještě pokračovat po další tři roky studiem na vyšší odborné nebo vysoké škole zdravotnické.

Tyto vysoké nároky na vzdělání jsou ale podle hejtmanství Karlovarského kraje jedna z příčin nedostatku sester v nemocnicích. Vedení kraje proto navrhlo ministerstvu zdravotnictví variantu, kdy by praktickým sestrám stačila už jen maturita ze střední zdravotnické školy a roční výuka zaměřená na praxi.

Článek spadá do rubrik:

Karlovarský kraj

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...