„Je mi třiasedmdesát let, sice se cítím duševně i fyzicky v pohodě, ale už bych ráda s praxí skončila. Pořád ale čekám na toho, kdo po mně pacienty převezme,“ uvedla pro idnes.cz praktická lékařka Jitka Michalcová. Regionální verze idnes.cz zaměřená na Zlínský kraj píše, že v tamním kraji se rozhodně nejedná o jedinou lékařku, která za sebe před odchodem do důchodu nemá náhradu.

Jitka Michalcová už pacientům pomáhá pětačtyřicet let. A to nejen místním ve Starém Hrozenkově, ale i obyvatelům dalších obcí u hranic se Slovenskem.

Starších praktických lékařů i pediatrů je v tomto regionu víc. Mladí zdravotníci, kteří by je mohli nahradit ale příliš nepřichází. Jak dle informací idnes.cz před časem upozornil krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas, do deseti let odejde do penze 30 % lékařů a panuje obava, že je nebude mít kdo nahradit.

Ministerstvo zdravotnictví přišlo s řešením. Lékaři, který si o to požádá a splní podmínky, pošle až čtvrt milionu korun na vybavení ordinace a stejnou částku na plat zdravotní sestry. Otázka je, jestli bude o takovou nabídku zájem.

Finance navíc podle pravidel ministerstva dostane jen lékař, který bude ordinovat minimálně čtyři hodiny každý den. Což znamená, že už nebude mít čas na další praxi. „Lékař potřebuje minimálně tisíc pacientů, aby ho to uživilo. Ale v odlehlých místech jich tolik nenajde a podmínky dotace mu další ordinaci nedovolí,“ vysvětluje v článku pro idnes.cz Lubomír Nečas.

Problém s nedostatkem lékařů a patálie soukromých lékařů tak zřejmě jen tak neskončí.

Článek spadá do rubrik:

Soukromí lékaři

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...