Nemocnice v Mostě funguje díky extrémním přesčasům. Podle odborů je to křehký, riskantní a uměle udržovaný systém, který zatím nikdo nedokázal změnit. A nikdo neví, jak dlouho lékaři přetížení vydrží. O této situaci informuje mostecký denik.cz.
„Já už vlastně můžu do důchodu, mám odpracováno!“ prohlásí v mostecké nemocnici lékař, kterému je přes padesát. Při jízdě domů ze služby dostal pokutu od policejní hlídky, protože nezastavil. Zdálo se mu, že u silnice stojí bezdomovec, ne kontrola. Byl prostě jen vyčerpaný z práce a duchem stále v nemocnici, kde se o pacienty stará i 24 hodin denně. A není sám.
Podobné potíže s únavou z přepracovanosti má podle odborů většina nemocničních lékařů. V Mostě jich dělá přes 150. Někteří se již nechali vystřídat během operací. Nezvládli by je.
Doktory deptají přesčasy. Teď už mají i 800 až 1000 hodin navíc. Koncem roku to může být také přes 1 500 hodin, několikanásobně více než je zákonný limit.
„Není to normální, ale je to běžné,“ říká zkušený mostecký chirurg a odborář František Krtička. Přesčasy z nedostatku lékařů jsou celostátním problémem. „Musíme na to upozorňovat,“ vysvětluje Libor Kindl, předseda místního Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů Most.
Celý článek si můžete přečíst zde.