Premiér Bohuslav Sobotka vytkl ministru financí Andreji Babišovi, že chyběl na důležitém jednání kvůli evropským fondům. Ministr financí byl totiž v té době na Karlovarsku a mimo jiné tady dle informací serveru idnes.cz rozdával koblihy a diskutoval se zdravotníky. V tomto ohledu je důležité připomenout jednu zajímavou skutečnost. 

Fond Hartenberg Capital spravuje soukromé peníze ministra financí Andreje Babiše, ten založil společně s investičním bankéřem Jozefem Janovem (více si můžete přečíst v rozhovoru Hospodářských novin z 9. května). Hartenberg nyní vlastní v Česku několik klinik a poliklinik. Jak ale píše server Aktuálně.cz, chce dál růst. Většinový vlastník fondu Jozef Janov serveru řekl, že zájem mají i o české nemocnice.

Údaje, které deník Aktuálně.cz získal, ukazují, že Babišův fond již nyní ročně inkasuje jen od největší tuzemské pojišťovny VZP přes 400 milionů korun. Celkově firma získala v loňském roce z veřejných peněz přes 700 milionů. Zhruba stejnou částku pak zaplatili za léčbu sami pacienti.

A o čem konkrétně ministr financí během své návštěvy nemocnice na Karlovarsku diskutoval?

Jak napsal server idnes.cz financování zdravotnictví v příštím roce by mělo vypadat následovně – devět miliard ze zdravotních pojišťoven a další dvě ze státního rozpočtu. Tyto peníze podle jeho názoru postačí na desetiprocentní zvýšení platů lékařů a sester v nemocnicích.

Jenom peníze však podle ministra veškeré neduhy zdravotnictví nevyřeší. „Chce to koncepční změny,“ prohlásil Babiš při návštěvě nemocnice v Sokolově. Jednou z nutností je podle něj změnit systém vzdělávání zdravotních sester. Na to ale naše iniciativa upozorňuje už od samého počátku!

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...