Premiér Bohuslav Sobotka vytkl ministru financí Andreji Babišovi, že chyběl na důležitém jednání kvůli evropským fondům. Ministr financí byl totiž v té době na Karlovarsku a mimo jiné tady dle informací serveru idnes.cz rozdával koblihy a diskutoval se zdravotníky. V tomto ohledu je důležité připomenout jednu zajímavou skutečnost. 

Fond Hartenberg Capital spravuje soukromé peníze ministra financí Andreje Babiše, ten založil společně s investičním bankéřem Jozefem Janovem (více si můžete přečíst v rozhovoru Hospodářských novin z 9. května). Hartenberg nyní vlastní v Česku několik klinik a poliklinik. Jak ale píše server Aktuálně.cz, chce dál růst. Většinový vlastník fondu Jozef Janov serveru řekl, že zájem mají i o české nemocnice.

Údaje, které deník Aktuálně.cz získal, ukazují, že Babišův fond již nyní ročně inkasuje jen od největší tuzemské pojišťovny VZP přes 400 milionů korun. Celkově firma získala v loňském roce z veřejných peněz přes 700 milionů. Zhruba stejnou částku pak zaplatili za léčbu sami pacienti.

A o čem konkrétně ministr financí během své návštěvy nemocnice na Karlovarsku diskutoval?

Jak napsal server idnes.cz financování zdravotnictví v příštím roce by mělo vypadat následovně – devět miliard ze zdravotních pojišťoven a další dvě ze státního rozpočtu. Tyto peníze podle jeho názoru postačí na desetiprocentní zvýšení platů lékařů a sester v nemocnicích.

Jenom peníze však podle ministra veškeré neduhy zdravotnictví nevyřeší. „Chce to koncepční změny,“ prohlásil Babiš při návštěvě nemocnice v Sokolově. Jednou z nutností je podle něj změnit systém vzdělávání zdravotních sester. Na to ale naše iniciativa upozorňuje už od samého počátku!

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Shot of an exhausted male doctor standing with his head in his hands in a hospital corridor
Nemocniční lékaři v Novém Městě na Moravě si v uplynulých týdnech kromě desetiprocentního nárůstu tarifů, který zdravotnickému personálu nemocnic garantuje vláda, od Nového roku vyjednali vyšší odměny za služby.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dostalo se k nám prohlášení zaměstnanců nemocnice v Chebu. Popisují v něm problémy s nedostatkem sester i snížením kapacity lůžek. Prohlášení přetiskujeme v plném znění:
Doctor Resting Head on Wall
Za jednu z nejgeniálnějších pohádek považuji klasiku od Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Podvodníci přijdou za císařem a “ušijí” mu “šaty” neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař nechce být hlupák, a tak dělá, že je vidí, stejně si počínají jeho ministři i všichni poddaní. Až jedno malé […]