Mladí lékaři protestují proti novele zákona o postgraduálním vzdělávání. Ta podle nich neřeší žádné zásadní problémy. „Momentálně to funguje tak, že doktor nastoupí do nemocnice a správně by mu měl být přidělen školitel, který se mu bude věnovat, vše mu vysvětlovat a zasvěcovat ho do problematiky. Bohužel většinou je to tak, že mladí doktoři jsou takzvaně hozeni do vody…,” řekla v rozhovoru pro server blesk.cz předsedkyně Sekce mladých lékařů České lékařské komory Monika Hilšerová.

„Bohužel nejsou peníze na školitele, aby měli motivaci učit mladé lékaře, a navíc lékaři hodně fluktuují, takže ta motivace je opravdu minimální,“ dodala v rozhovoru Monika Hilšerová.

Dalším problémem, který mladé lékaře tíží a novela jej dostatečně neřeší, jsou podmínky atestací. „Lékaři musí splnit nějaké stáže, na které je ale nemocnice nepouští, protože je potřebují, …“ řekla předsedkyně.

„Pro nás je v začátcích nejdůležitější mít dobré a kvalitní vzdělávání, protože chápeme, že za to na začátku nemusíme mít tolik peněz, ale potřebujeme být odpovědní za to, za co máme být odpovědní,“ řekla Hilšerová. Mladým lékařům prý dle jejích slov rozhodně nejden jen o zvýšení platů, ale hlavně by rádi měli adekvátně placené školitele, kteří by se jim věnovali.

„To je náš cíl, abychom byli řádně vzděláni a mohli se o pacienty starat,“ uzavřela Monika Hilšerová.

Celý rozhovor najdete zde.

Článek spadá do rubrik:

Situace ve zdravotnictví

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...