Počet českých lékařů působících v Německu neustále roste. Jen za posledních pět let se jich do spolkové republiky odebralo na 500. Celkem jich v sousední zemi působí už přes tisíc, nejčastěji v Sasku a Bavorsku, tedy dvojici příhraničních zemí. Do Německa české doktory lákají zejména lepší platy i příjemnější pracovní podmínky. Informovala o tom ČTK.

„Hlavním důvodem je větší svoboda a možnost volby. Myslím tím hlavně to, že díky vysokému platu si třeba člověk nemusí brát hypotéku nebo může dát výpověď a nemusí se přitom obávat, že mu za chvíli dojdou úspory,“ uvádí jeden z důvodů, proč se rozhodl pracovat v nemocnici v Drážďanech, anesteziolog Otakar Málek.

Důležitou roli pro dvaatřicetiletého doktora původem z Jilemnice hrál vedle financí také volný čas na rodinu a zájmy, kterého má podle svých slov výrazně více než lékaři v Česku. V průměru pracuje sice kolem 50 hodin týdně, ale třeba víkendové služby má jen jednou do měsíce. To je proti situaci jeho kolegů v České republice zásadní rozdíl.

O tom, že není rozhodně sám, koho práce v Německu láká, svědčí i údaje za poslední léta. Podle našich informací od německé lékařské komory (BÄK) ve spolkové republice na konci roku 2010 pracovalo 471 lékařů z České republiky, k poslednímu dni loňského roku jich bylo už 1014.

Pravidelný nárůst je patrný v každém z posledních pěti let. Na konci roku 2011 bylo v sousední zemi registrováno 659 českých doktorů, o rok později 762, v roce 2013 už 862 a předloni 942.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Pokud se vám stav českého zdravotnictví také nelíbí, připojte se k naší petici.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Štítky k článku:

nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...