Na naší stránku na Facebooku nám napsala svou zkušenost Mirka K., která pracovala několik let ve zdravotnictví, ale rozhodla se odejít. Proč? Přečtěte si její příběh.

Krize je už delší dobu. Už v roce 2010 byl problém, jak to udělat, aby doktoři nesloužili v kuse 32 hodin – všední služba navazující na normální pracovní dobu. V práci od 7:00 do 15:30 hodin následujícího dne. Takto jsem sloužila i já od roku 2005, kdy jsem nastoupila do nemocnice po promoci…

Je lékařů dost jen na oko?

Začaly se podepisovat smlouvy o vedlejší pracovní činnosti. Takže normální pracovní úvazek byl HPP, služby byly na VPP. Tudíž měl v naší nemocnici každý lékař dvě pracovní smlouvy a mohl (resp. MUSEL) dělat tyto dlouhé služby a nebylo to právnicky napadnutelné. Z toho taky vzešlo to, že je podle některých statistik doktorů dost, protože každý měl minimálně dvě pracovní smlouvy. Pokud ještě vypomáhal v nějaké ambulanci nebo sloužil ještě v jiné nemocnici, měl smluv ještě víc, tudíž bylo lékařů na oko o to víc.

Proč jsem se rozhodla odejít?

Žádné volno po službě, to bylo jen v některých nemocnicích, kde si to personálně mohli dovolit. A kdyby šlo jen o tyto 32-hodinové všední služby, tak to by ještě šlo, ale dělaly se i celovíkendové – to znamená od pátku od 7:00 do pondělí do 15:30. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem odešla.

Plat lékaře s kmenem bez atestace byl tabulkově 17 500 Kč hrubého plus to, kolik odsloužil za měsíc (za hodinu služby měl tehdy myslím 149 Kč hrubého). Tudíž už tehdy byla krize, ale ještě se tolik zdravotníci neozývali…

Jelikož se ale ještě v roce 2016 takřka nic neděje, ozýváme se znovu.

Poznámka: Tabulkové platy doktorů v současnosti neznám, protože v nemocnici od roku 2011 už nepracuji. Nevím ani, kolik služeb v současnosti vychází na jednoho lékaře, já měla v r. 2010 cca 8 všedních a min. jednu víkendovou. To je cca 200 hodin služeb + 160 hodin normální pracovní doba = 360 hodin měsíčně. Řekněte mi, které jiné povolání pracuje 360 hodin měsíčně?

Pokud chcete pomoci zlepšit stav v českém zdravotnictví, můžete připojit svůj podpis k naší petici.

Článek spadá do rubrik:

Situace ve zdravotnictví

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...