„I když tady ve Vídni odpracuji kolem dvaceti hodin týdně, vydělám si víc než doma. Přitom mám dost času na tři malé děti,“ vysvětluje pro idnes.cz bývalá dětská sestra, proč vyměnila českou pediatrii za geriatrii v Rakousku.

Martina to sice z počátku neměla úplně snadné, neměla totiž dostatečnou praxi. Proto musela absolvovat nostrifikaci, tedy dokázat raouským úřadům, že je stejně dobrá sestra jako ty jejich. „Půl roku jsem chodila nastřední školu a dělala zkoušky z teoretických předmětů, půl roku jsem pracovala v nemocnici,“ popisuje roční martyrium. Až pak si mohla začít hledat práci jako zdravotní sestra či pečovatelka.

Nyní je ale praxe jednodušší, a i když musí zdravotníci pořád počítat s tím, že jim před odchodem zabere dost času administrativa a shánění různých potvrzení, pendlují přes hranice za prací už mnozí zdravotníci. Další se tam rovnou odstěhovali. Není proto divu, že je sestřiček v českém zdravotnictví nedostatek.

 

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek sester

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...