Lékaři v ČR stárnou, píše server Aktuálně.cz. Zkušení odchází do důchodu a mladých není dost na to, aby je nahradili. Průměrnému českému lékaři je přes 48 let, což je o čtyři roky více než v roce 1999. Nejstarší lékaři působí v oborech praktického lékařství, interny a pediatrie. Následují chirurgové a gynekologové a porodníci.

Dle informací serveru je kvůli tomu na některých místech naší země takřka nadlidský úkol sehnat praktického lékaře. V celkem 25 českých okresech se v roce 2013 musel jeden praktický lékař starat o více než 2 200 pacientů.

Problém je kromě malého počtu lékařů i jejich vzrůstající průměrný věk. Kvůli odchodům do důchodu totiž počet zdravotníků bude zřejmě i nadále klesat. Statistická data mluví jasně – nejpočetnější věkovou skupinu tvořili v ČR v roce 2013 lékaři mezi 55 a 59 lety. Největší podíl ordinujících lékařů nad 70 let měl v roce 2013 Karlovarský kraj (7,4 %) a Praha (6,6 %).

Údaje o českém zdravotnictví shromáždil projekt Česko v datech, který pravidelně vydává soubor statistik na konkrétní téma. Data jsou aktuální ke konci roku 2013. Čerstvá data o tom, kolik přesně lékařů v Česku chybí, momentálně nemá nikdo. Dle serveru Aktuálně dokonce ani ministerstvo zdravotnictví. Celý článek včetně statistik si můžete přečíst zde.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...