Krajským nemocnicím v Liberci a České Lípě chybí desítky sester a lékařů. Jak informoval deník MF DNES, dramatickou situaci řeší vedení nemocnic tak, že stávající personál slouží měsíčně i 300 až 320 hodin s přesčasy. To je až dvojnásobek pracovní doby za měsíc dané zákoníkem práce.

MUDr. Vladimír Trenčiansky okomentoval pro deník MF DNES situaci v nemocnici v České Lípě následovně: „Stěžejní je pro nás neomezovat nijak provoz oddělení, kde lékaři a sestry chybějí. Pacient nesmí nic poznat…“

Českolipské nemocnici prý aktuálně chybí 20 lékařů a 25 sester. Největší nedostatek je na chirurgii, rentgenologii a interně. Velký problém vidí generální ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl právě v nedostatku zdravotních sestřiček. „Dřív znamenalo jistou prestiž být sestřičkou. Dnes je toto povolání nepopulární, svázané povinností jít studovat a mít přesčasy,“ uvedl pro MF DNES Kratochvíl.

V Liberci není situace o nic lepší. V místní nemocnici prý chybí 20 sester a přibližně 10 lékařů. Ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný vidí problém mimo jiné v tom, že sestry dnes musí studovat vysokou školu. Řada studentek se podle jeho názoru po bakalářském studiu rozhodne jít studovat ještě magisterský obor. Po skončení VŠ už se jim ale nechce dělat zdravotní sestru a hledají si jinou práci. V nemocnicích jich ze všech výše uvedených důvodů začíná být extrémní nedostatek.

Kromě interních lůžkových oddělení, která se v souvislosti s nedostatkem personálu zmiňují velmi často, je situace v Libereckém kraji kritická také v oblasti radiodiagnostiky. Atestovaní radiologové totiž často odchází do zahraničí. V nemocnici v Semilech mají dle dostupných informací radiologa jen na částečný úvazek. Pro Tanvald a Frýdlant zajišťuje radiologické služby na dálku nemocnice v České Lípě. Tam ovšem radiologické oddělení za poslední rok opustili tři lékaři.

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8CL_pod_nemocnic%C3%AD.JPG

Článek spadá do rubrik:

Liberecký kraj

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...