V kontextu toho, že o české zdravotníky je v zahraničí velký zájem, asi výše zmíněná informace nepřekvapí. Cizinci totiž nahrazují české lékaře, kteří pro změnu dávají přednost práci v Německu, Rakousku či Británii. I tak ale zdravotníci v českých nemocnicích chybí.

Těch, jež se rozhodli léčit raději v sousedním Německu, za posledních pět let dvakrát přibylo. Jak před časem informoval server zdravotnickydenik.cz, zatímco ještě v roce 2010 tam působilo necelých pět set českých doktorů, o čtyři roky později jich bylo už 942.

Práci v cizině volí čím dál častěji mladí lékaři. Stoupající zájem o českou pracovní sílu ve zdravotnictví potvrzuje i obrovský zájem zaměstnavatelů o akci Job Days lékeřství. Celkově se jí dle dostupných údajů letos zúčastní 34 klinik a zdravotnických zařízení z Německa a Rakouska. 25 klinik se této prestižní akce zúčastní již poosmé.

Nejenže mladých lékařů v nemocnicích ubývá kvůli vyšším platům za hranicemi, ale klesá i jejich počet celkově. Podle Registru lékařů ČLK byly ještě v roce 2013 do dvou let po promoci čtyři tisíce lékařů, loni jich ale bylo o tisíc méně.

O kritickém nedostatku zdravotníků infomují odborníci už delší dobu. Pro politiky, zdá se, to ale je pořád málo. Co by se muselo stát, aby už se krize v českém zdravotnictví začala brát vážně? Na to je snad i škoda pomyslet.

Celý článek na serveru zdravotnickydenik.cz najdete zde.

Článek spadá do rubrik:

Nezaradené

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...