Nedostatek zdravotníků je celorepublikový problém. Pojďme se ale pro názornost podívat třeba na situaci v Olomouckém kraji. Místní krajská záchranná služba má momentálně 43 kmenových lékařů. Nyní se jí podařilo přilákat do svých řad 11 nových pracovníků a tři další mají před podpisem smlouvy. I tak prý ale záchrance do plného stavu chybí 26 lidí s diplomem z medicíny!

„Díky posilám se nám podařilo stabilizovat náš tým, a to ve všech regionech kraje. Samozřejmě s tím, že nadále využíváme lékaře na dohodu, tedy externisty například z nemocnic. Docházejí k nám na služby. Spolupráci s nimi kvitujeme s povděkem, protože tito lékaři mají praxi jak v nemocnicích, tak přednemocniční péči,“ řekl pro server Idnes.cz ředitel krajské záchranné služby Petr Hubáček.

Záchranka s externisty spolupracovat musí. I po navýšení počtu kmenových lékařů jí do plného stavu stále ještě chybí 26 lidí s diplomem z medicíny. „Sehnat 26 lékařů na plný úvazek, aby u nás nemuseli pracovat lékaři na dohodu, je naprostá utopie,“ říká ředitel Olomoucké krajské záchranky.

A jak se mu podařilo stávající posily přilákat? Nabídl jim prý hlavně možnost profesního vzdělávání, ke kterému by se v některých jiných zdravotnických zařízeních nedostali. Lékaři ovšem chybějí i některým nemocnicím a ty je loví mimo jiné právě na záchrance. V praxi si tak vlastně nemocnice a záchranka pracovníky “přetahují“, protože zdravotníků je zkrátka málo.

Celý článek na toto téma si můžete přečíst zde.

 

Článek spadá do rubrik:

Olomoucký kraj

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...