Nedostatek zdravotníků je celorepublikový problém. Pojďme se ale pro názornost podívat třeba na situaci v Olomouckém kraji. Místní krajská záchranná služba má momentálně 43 kmenových lékařů. Nyní se jí podařilo přilákat do svých řad 11 nových pracovníků a tři další mají před podpisem smlouvy. I tak prý ale záchrance do plného stavu chybí 26 lidí s diplomem z medicíny!

„Díky posilám se nám podařilo stabilizovat náš tým, a to ve všech regionech kraje. Samozřejmě s tím, že nadále využíváme lékaře na dohodu, tedy externisty například z nemocnic. Docházejí k nám na služby. Spolupráci s nimi kvitujeme s povděkem, protože tito lékaři mají praxi jak v nemocnicích, tak přednemocniční péči,“ řekl pro server Idnes.cz ředitel krajské záchranné služby Petr Hubáček.

Záchranka s externisty spolupracovat musí. I po navýšení počtu kmenových lékařů jí do plného stavu stále ještě chybí 26 lidí s diplomem z medicíny. „Sehnat 26 lékařů na plný úvazek, aby u nás nemuseli pracovat lékaři na dohodu, je naprostá utopie,“ říká ředitel Olomoucké krajské záchranky.

A jak se mu podařilo stávající posily přilákat? Nabídl jim prý hlavně možnost profesního vzdělávání, ke kterému by se v některých jiných zdravotnických zařízeních nedostali. Lékaři ovšem chybějí i některým nemocnicím a ty je loví mimo jiné právě na záchrance. V praxi si tak vlastně nemocnice a záchranka pracovníky “přetahují“, protože zdravotníků je zkrátka málo.

Celý článek na toto téma si můžete přečíst zde.

 

Článek spadá do rubrik:

Olomoucký kraj

Další články

Shot of an exhausted male doctor standing with his head in his hands in a hospital corridor
Nemocniční lékaři v Novém Městě na Moravě si v uplynulých týdnech kromě desetiprocentního nárůstu tarifů, který zdravotnickému personálu nemocnic garantuje vláda, od Nového roku vyjednali vyšší odměny za služby.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dostalo se k nám prohlášení zaměstnanců nemocnice v Chebu. Popisují v něm problémy s nedostatkem sester i snížením kapacity lůžek. Prohlášení přetiskujeme v plném znění:
Doctor Resting Head on Wall
Za jednu z nejgeniálnějších pohádek považuji klasiku od Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Podvodníci přijdou za císařem a “ušijí” mu “šaty” neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař nechce být hlupák, a tak dělá, že je vidí, stejně si počínají jeho ministři i všichni poddaní. Až jedno malé […]