ČLK a Svaz měst a obcí upozorňují, že dostupnost zdravotní péče na vesnicích či v městečkách není tak dobrá jako ve velkých městech. Obyvatelé vesnic, městeček i okresních měst jsou tak stále více diskriminováni oproti obyvatelům velkých měst, když sice platí stejné daně i zdravotní pojištění a formálně mají stejná práva, ale zdravotní péče se pro ně stává stále hůře dostupnou.

Obě organizace připomínají, že stávající rušení zdravotnických zařízení snižuje kvalitu života obyvatel na venkově. V neposlední řadě je to tedy také jeden z faktorů, který může přispívat k jeho vylidňování.

ČLK a Svaz měst a obcí proto vyzvali vládu i zdravotní pojišťovny, aby podpořily regionální zdravotnictví a to nejenom malé nemocnice, ale také privátní praxe praktický lékařů a ambulantních specialistů.

Lékařská komora se Svazem měst a obcí po vládě požadují nejen zvýšení výdajů na zdravotnictví, ale také spravedlnost v úhradách tak, aby za stejnou péči platily zdravotní pojišťovny všem stejně, což nyní není. Žádají také zvýšení platů zdravotníků a sjednocování způsobu odměňování ve státních nemocnicích i akciových společnostech.

Celý článek na toto téma najdete zde.

Článek spadá do rubrik:

Situace ve zdravotnictví

Další články

Shot of an exhausted male doctor standing with his head in his hands in a hospital corridor
Nemocniční lékaři v Novém Městě na Moravě si v uplynulých týdnech kromě desetiprocentního nárůstu tarifů, který zdravotnickému personálu nemocnic garantuje vláda, od Nového roku vyjednali vyšší odměny za služby.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dostalo se k nám prohlášení zaměstnanců nemocnice v Chebu. Popisují v něm problémy s nedostatkem sester i snížením kapacity lůžek. Prohlášení přetiskujeme v plném znění:
Doctor Resting Head on Wall
Za jednu z nejgeniálnějších pohádek považuji klasiku od Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Podvodníci přijdou za císařem a “ušijí” mu “šaty” neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař nechce být hlupák, a tak dělá, že je vidí, stejně si počínají jeho ministři i všichni poddaní. Až jedno malé […]