Jak píše server Aktuálně.cz, napjatá situace v českém zdravotnictví dostala další vážný zásah. Podle aktuálního průzkumu lékařských odborů chce totiž z nemocnic ještě letos odejít přes polovinu zdravotníků. Zhruba čtvrtina z nich už nechce ve zdravotnictví pracovat vůbec.

Výsledky ještě nejsou konečné, protože dotazování probíhá až do konce května. A co zatím z průzkumu vyplývá? Zdravotníkům vadí zejména přetěžování a nízké platy. Za pět dní zatím přišlo cca 2500 odpovědí.

Na 90 % odpovídajících uvedlo, že se nemohou starat o pacienty tak, jak by chtěli a měli, protože na odděleních je naprostý nedostatek personálu. Přestávky v práci na jídlo a oddech může čerpat jen 28 % dotázaných zaměstnanců, 38 % si přestávku může dovolit jen někdy a zbytek nečerpá přestávku vůbec.

Ve zdravotnictví chce do budoucna zůstat jen 48 % dotázaných a 52 % plánuje odejít. „Oproti předcházejícím letům se počty těch, kteří chtějí odejít, zvyšily. Ale ve srovnání s minulými lety stoupl i počet těch, kteří jednoznačně říkají, že péče přestává být kvalitní,“ shrnula pro Aktuálně.cz šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Shot of an exhausted male doctor standing with his head in his hands in a hospital corridor
Nemocniční lékaři v Novém Městě na Moravě si v uplynulých týdnech kromě desetiprocentního nárůstu tarifů, který zdravotnickému personálu nemocnic garantuje vláda, od Nového roku vyjednali vyšší odměny za služby.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dostalo se k nám prohlášení zaměstnanců nemocnice v Chebu. Popisují v něm problémy s nedostatkem sester i snížením kapacity lůžek. Prohlášení přetiskujeme v plném znění:
Doctor Resting Head on Wall
Za jednu z nejgeniálnějších pohádek považuji klasiku od Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Podvodníci přijdou za císařem a “ušijí” mu “šaty” neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař nechce být hlupák, a tak dělá, že je vidí, stejně si počínají jeho ministři i všichni poddaní. Až jedno malé […]