„Podstatou financování českého zdravotnictví je proplácení jednotlivých úkonů pojišťovnami. A soukromé kliniky s radostí provádějí hlavně zákroky, které jsou nejvýdělečnější. Zjednodušeně řečeno – za málo práce a s minimálním rizikem tak dokážou vydělat hodně peněz. Komplikované a náročné případy ale zůstávají na bedrech veřejných zařízení,“ píše ve svém článku na serveru Tiscali.cz žurnalista Vojtěch Ondráček.
V článku dále jeho autor upozorňuje na další důležitý aspekt podnikání ve zdravotnictví. Jaký? „Za podnikatelským úspěchem soukromých firem ve zdravotnictví stojí i vytváření zdravotnických sítí vzájemně propojených institucí. Ostatně jako v jiných ekonomických oblastech, i ve zdravotnictví platí, že monopolizace zajišťuje největší zisky. Odborníci varují, že jednotlivé složky léčebného procesu by ale měly zůstat vzájemně nezávislé kvůli kontrole,“ píše Ondráček.
V případě, že mají všechny složky léčebného procesu jednoho vlastníka, vytrácí se dle názoru autora článku přirozená regulační pojistka. Největší problém by pak podle něj nastal v případě, kdy by pod stejného majitele spadala jak nemocnice, tak zdravotní pojišťovna proplácející zdejší úkony.
Například společnost Agel miliardáře Tomáše Chrenka byla prošetřován NKÚ kvůli podezření, že je vlastnicky spojená s Českou průmyslovou pojišťovnou, protože prý nakupovala zbytečně drahé pomůcky od společnosti Martek Medical, která spadá pod Agel.
Celý článek na téma, proč se českým miliardářům může vyplácet podnikat ve zdravotnictví, si můžete přečíst zde.