Z šedesáti sester, které dokončí školu, jich u nás zůstanou pracovat ve svém oboru pouhé dvě. Každým rokem také stoupá počet vystudovaných lékařů. Sokolovský Deník se ptá, kde jsou? A má stát rozpočet na zvyšování platů ve zdravotnictví? 

Na tyto otázky se pokoušel včera odpovědět ministr financí Andrej Babiš, který navštívil sokolovskou nemocnici.
„Počítá se, že do zdravotnictví půjde příští rok 11 miliard korun. Ministr zdravotnictví chce další dvě. Ale na navýšení deseti procent na platech zdravotníků, které já podporuji, stačí celkem sedm miliard. Prioritou je navýšit platy lékařů a sester tak, aby jich bylo dostatek.
Zde je situace horší v tom, že je blízko Německo a sestry po studiu odcházejí pryč. Lékaři zase raději otvírají soukromé ambulance,“ přiznal Babiš.
Podle něj se musí řešit situace individuálně. „Desetiprocentní navýšení ano, ale situaci ve zdravotnictví to nevyřeší, problémů je více. Proč máme od roku 2004 hloupý zákon, kdy musejí sestry dělat postgraudál a nemohou vykonávat svou profesi?“ dodal Babiš.

Sokolovský lékař Josef Trnka, který je i členem předsednictva České lékařské komory, souhlasí, že pouhé přilití peněz do systému problém nevyřeší. „Příčin nedostatku zdravotnického personálu je celá řada. Za odlivem lékařů a sester stojí až trojnásobné platy v Německu, nepřehledný až nepřátelský systém vzdělávání, další odliv personálu nemocnic lze vysledovat i do lázeňství či soukromého sektoru,“ říká Trnka. Odborníci v regionu chybí podle něj napříč spektrem oborů nejen v nemocnicích, ale i v ambulancích, nedostává se praktických a dětských lékařů, stomatologů. „Zdravotníci jsou přetěžováni, musí pracovat i za chybějící personál, neboť pacientů neubývá a populace stárne. Je to enormní zátěž a řada zdravotníků je pak vyhořelých. Zcela běžně se porušuje zákoník práce. Přidání peněz je pouze počáteční stimul,“ říká Trnka.

„Na problémy ve zdravotnictví upozorňují zdravotníci již roky. Z několika našich požadavků však nebyly splněny prakticky žádné,“ uzavřel doktor Trnka.

Celý článek si můžete přčíst zde.

Článek spadá do rubrik:

Karlovarský kraj

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...