Když se britský lékař vracel domů po šestnáctihodinové noční směně z nemocnice, nepostřehl, že do jeho pruhu přejelo auto, a naboural do něj. „Vůbec si nepomatuju, že bych usnul za volantem, ale myslím, že jsem byl strašně unavený,“ řekl tehdy o své nehodě pro prestižní deník The Guardian. Podobnou zkušenost má ale celá řada zdravotníků.

Smrt za volantem po noční není nic neobvyklého

Podle aktuálního průzkumu se něco takového stalo dvěma z pěti britských lékařů. Téměř třetina jich pak má kolegu, který zemřel při nehodě po cestě domů z noční směny. Navzdory rozsahu problému však téma zůstává ve Velké Británii tabu – zdravotníci se o něm obávají mluvit, aby neměli problémy v práci, a tak zůstávají preventivní opatření spíše výjimkou.

Jak závažný tento problém je potvrdil aktuální průzkum serveru Doctors.net.uk, do něhož se zapojilo 1135 lékařů. Výsledek? 41 % respondentů někdy po cestě z noční směny usnulo za volantem a každý znal průměrně šest dalších zdravotníků, kterým se stalo to samé.

A vliv na výkon povolání?

Vyčerpání a nedostatek spánku ovšem neohrožují jen život samotných zdravotníků, ale mohou mít vliv i na výkon jejich povolání.

Podle pediatra a odborníka na spánkovou medicínu Michaela Farquhara je proto třeba výrazná změna přístupu ke spánku zdravotníků během služeb. „Mozek není stavěný na to, aby byl v noci vzhůru. Plánování spánku a jeho kontrolované využívání, abyste zlepšili kvalitu péče, kterou poskytujete, je velmi důležité,“ uvedl.

Situace ale má řešení

Jedním z doporučení, která dává, je, že by zdravotníci během zákonných přestávek na nočních směnách měli být podporováni v tom, aby si na necelou půl hodinu zdřímli. Bohužel ale při vlastním průzkumu Farquhar zjistil, že něco takového pro většinu mladých lékařů není možné.

Celý problém se ale rozhodně netýká jen lékařů – to samé platí o sestřičkách, u nichž při vyčerpání hrozí vyšší riziko pochybení například při nakládání s léky.

I když se výše zmiňovaný článek týká situace ve Velké Británii – jaká si myslíte, že je situace u nás? A kdy si konečně všichni uvědomí, že přepracovaný a nevyspalý člověk zkrátka nemůže podávat maximální výkon?!

Celý článek najdete na webu Zdravotnický deník 

Článek spadá do rubrik:

Nezaradené

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...