Server idnes.cz informuje o tom, že průměrný věk českého lékaře je 48, v některých profesích až 60 let. Každý rok jich stovky odcházejí do penze a nových nenastupuje zdaleka tolik, aby stav vyrovnali. V příštích letech tak Česku hrozí akutní nedostatek zdravotníků.
Už nyní v Česku chybí přibližně tisíc lékařů. Pokud se ovšem nic nezmění, začne se podle prognóz Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) situace dramaticky zhoršovat po roce 2018, píše server.
Průměrný věk českých lékařů je v současnosti 48 let. Nejstarší zdravotníci pracují v oborech praktického lékařství pro děti a dorost – v průměru je jim šedesát.
Řešením má být zvýšení „produkce“ absolventů lékařských fakult o 25 procent ročně, tedy o 250 až 300 mladých lékařů. „Výroba“ nových českých lékařů si přirozeně vyžádá značné náklady. Aby fakulty získaly kapacitu pro české studenty, budou muset omezit přijímání studentů zahraničních studujících v angličtině, kteří platí školné, a pro školy jsou tak důležitým zdrojem výdělku.
Klíčové podle našeho názoru ale je i to, zda studenti budou mít o zdravotnické obory zájem…
Nedostatečné počty českých lékařů dokládají i data OECD. Zatímco například v Německu připadá na tisíc obyvatel 4,11 plných úvazků lékařů, v České republice to je pouze 3,87 úvazku.
Celý článek si můžete přečíst zde.