Dnes bychom se s vámi rádi podělili o názor venkovského lékaře MUDr. Bohumíra Šimka. Ačkoli byl článek napsán na začátku roku, bohužel se od té doby nic nezměnilo.
Zavírá se jedno oddělení za druhým. Proč? Ztrácejí se nám zdravotní sestry. Nejsou a dlouho nebudou. Chceš vědět proč? Jednak není ochota zdravotní sestry zaplatit. Tak nám odcházejí na lehčí práci lépe placenou. Nebo pracují v zahraničí.
Tím musí zbylé sestry pracovat i za chybějící sestry. Pak tu práci nestíhají a peníze navíc jim nikdo nedá. Kromě toho musí sestry pracovat mnohem více přesčasových hodin, než povoluje naše legislativa. A na zaplacení těch přesčasů už vůbec nejsou peníze. A tak jsou většinou sestry živeny sliby, že jednou jim to zaplatí nebo že dostanou náhradní volno. Ale sliby chyby. Nejsou peníze. A náhradní volno? To se musí zavřít oddělení. Jenže tím se rozvíjí spirála smrti. Nemocnice dostane ještě méně peněz, a tudíž peníze na personál budou menší.
A největší problém je vzdělávání sester. Základní vzdělání lékaře na fakultě trvá šest let. Sestra, aby mohla být placena jako sestra, musí studovat sedm i více let. Se základním vzděláním sestry teoreticky nesmí pracovat jako sestra (což se nedodržuje), ale hlavně nesmí být placena jako sestra (což se dodržuje). Vzdělání sester je absurdní.
Dnes praktické vzdělávání chybí. Dnes sestra po sedmi až desetiletém studiu a získání základních vědomostí je kvalifikovanou vedoucí sestrou. Ale pro tyto sestry není dostatek míst. Proto tyto sestry nastupují do práce mimo zdravotnictví. Přece sestra se vzděláním delším, než mají lékaři, nebude dělat pomocné práce za sanitárky, které také chybí!
Předpoklady stabilizace sester:
- dostatečné platy odpovídající náročnosti práce a odpovědnosti
- podstatné omezení nelegálních přesčasů
- podstatné snížení byrokracie
- stabilizace provozu nemocnic dostatečným množstvím prádla, léků, inkontinenčních pomůcek…
- obnova efektivního vzdělávání sester
Celý článek si mžete přečíst zde.