V celé republice je ohrožena úroveň zdravotnické péče. Praha není výjimkou. Máme se bát? O krizi ve zdravotnictví dlouhodobě hovoří Lékařská komora s Milanem Kubkem v čele.
O špatné personální situaci ve zdravotnictví se hovoří dlouho. Lepší se to?
Situace se plíživým způsobem neustále zhoršuje. Zákoník práce se porušuje plošně. Kdyby tomu tak nebylo, většina nemocnic musí péči o pacienty zastavit. Počty personálu neodpovídají moderní medicíně a neumožňují bezpečné poskytnutí zdravotní péče.
V čem spočívá hlavní problém?
Jde o to, že zdravotnictví není perpetuum mobile a nemůže fungovat bez peněz. Naše zdravotnictví je výrazně podfinancováno. Přitom používáme stejné léky a přístroje jako na západě od nás. Velmi nestandardní je pak neohodnocení lidské práce. Lékařům a zdravotním sestrám tak dochází trpělivost a stále větší počet jich odchází do zahraničí nebo z nemocnice do soukromých zařízení.
Ve které oblasti je krize největší?
Nejhůř jsou na tom praktičtí lékaři, zejména pediatři, kde je nejvyšší věkový průměr. Co se týká nemocnic, tak v regionech je velký nedostatek lékařů.
Co zdravotní sestry?
Nejhorší situace v oblasti sester je zejména ve velkých městech, protože tam je velká nabídka jiných pracovních příležitostí. Velká část z nich má i vysokou školu, takže si lehce najdou lépe placenou a méně náročnou práci.
Celý rozhovor s prezidentem České lékařské komory, Milanem Kubkem, si můžete přečít zde.
Foto: ČTK/Václav Šálek