„Povolání všeobecné sestry je posláním, jakkoli to může znít jako klišé. Faktem zůstává, že prozatím v českém zdravotnictví stále pracují lidé, které tato práce baví a naplňuje. Otázkou je, jak dlouho ještě,“ říká všeobecná sestra a předseda Přípravného výboru komory nelékařských zdravotnických pracovníků Tomáš Komínek.

V posledních dnech se hned na několika serverech (novinky.cz, blesk.cz) objevily články, které se zamýšlí nad tím, proč je na pozicích zdravotních sester tak málo mužů.

Nedostatečné finanční ohodnocení

„Příčinou nedostatku mužů v našem oboru je podle mého názoru jednak nedostatečné finanční ohodnocení, psychická náročnost naší práce, velká zodpovědnost, přesčasy a práce na směny, která člověku naruší přirozený biorytmus,“ míní všeobecná sestra a předseda Přípravného výboru komory nelékařských zdravotnických pracovníků Tomáš Komínek.

Muži jsou zde ale potřeba

Na druhou stranu je podle něj tato práce velmi fyzicky náročná a je při ní občas potřeba velká síla, například při manipulaci s pacienty. Své uplatnění tak muži v oboru určitě naleznou.

„Navíc se dnes i rozšířily kompetence a činnosti, které mohou vykonávat. Práce všeobecné sestry již není pouze o ošetřování imobilního pacienta, ale jedná se o mnohem kvalifikovanější práci, mnohdy s moderní přístrojovou technikou,“ upřesňil Komínek.

Víc na téma muži a pozice zdravotních sester si můžete přečíst zde.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek sester

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...