Andrej Babiš často mluví o neefektivitě a plýtvání penězi ve zdravotnictví. Ovšem zdá se, že v praxi potom jedná trochu jinak. Když komise na ministerstvu zdravotnictví zamítla nákup přístroje  známého jako CyberKnife pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, její rozhodnutí ministra financí rozčílilo. Z 22  členů komise při tom ale podpořili nákup tohoto přístroje pouze dva lidé!

Jak ve svém článka na serveru zdravotnickydenik.cz píše Tomáš Cikrt, Ústřední vojenská nemocnice chtěla koupit přístroj CyberKnife za 149 435 000 korun včetně DPH.

Pořízení zbytečného přístroje?

Pořízení přístroje dle Cikrta prosazoval zejména profesor Vladimír Beneš, přednosta Neurochirurgické kliniky ÚVN. Ten přes napojení vojenské nemocnice na 1. lékařskou fakultou usiloval o vznik „neuroonkologické superkliniky“, jak ji nazvala média. Nakonec ale v ÚVN není ani Komplexní onkologické centrum, což je nejvyšší typ pracoviště pro léčbu rakoviny.

Česká onkologická společnost nemíní síť těchto špičkových pracovišť rozšiřovat, protože dostatečně pokrývá potřeby republiky. Bez návaznosti na Komplexní onkologické centrum ovšem nemá pořizování CyberKnifu větší smysl. O tom všem se šeptá mezi odborníky již několik let a plánovaný CyberKnife je s nadsázkou zmiňován spíše jako „hračka pro profesora“ Beneše.

Komise vysvětlila, proč nákup zamítla

Cikrt v článku píše, že odborné společnosti, pojišťovna i samotná přístrojová komise postupovaly přesně tak, jak potom už řadu let všichni (včetně ministra financí) volají – transparentně. Důvody byly jasně předestřeny, návrh projednán, vše je zapsáno a vyargumentováno. Nákup byl nedoporučen mimo jiné proto, že se ukázalo, že jsou v Praze kapacity tohoto druhu dostatečné.

Andrej Babiš ale s výsledkem spokojen není

Podle Tomáše Cikrta je jedním z důvodů rozčílení Andreje Babiše to, že chápe stát jako svoji firmu. Jako svérázný podnikatel je zvyklý slibovat najednou klidně protiklady, protože on je tím, kdo nakonec rozhodne, komu patří cukr a komu bič. Bičem zapráskal, když nazval zdravotnictví černou dírou, nyní nasadil sladké tóny.

Proč? Mohlo by to být tím, že se blíží volby a podpora lidí jako je profesor Vladimír Beneš by se zřejmě mohla hodit?

Článek spadá do rubrik:

Situace ve zdravotnictví

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...