Krizový nedostatek zdravotních sestřiček se Plzeňský kraj rozhodl řešit spoluprací s Ukrajinou. Proto se ve Stodské nemocnici chystá v Česku ojedinělý projekt spolupráce s ukrajinskou zdravotnickou školou. „V první fázi by možnost mohlo využít kolem třicítky sester a pokud se věc osvědčí, přijet by mohly další desítky,“ popsal ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar.
Pro zdravotní sestřičky z Ukrajiny se nemocnice rozhodla proto, aby nemusela kvůli nedostaku presonálu zavřít některá oddělení. První ukrajinskou sestřičku, která má v Česku trvalý pobyt, už před časem ve Stodu zaměstnali. I když má vystudovanou zdravotnickou školu na Ukrajině a umí po pěti letech pobytu velmi dobře česky, dosud pracovala mimo zdravotnictví. Nyní má před sebou zkoušky na ministerstvu zdravotnictví.
Podle Alana Sutnara trvalo půl roku, než ji mohl v nemocnici zaměstnat. „Ochota různých složek včetně ministerstva zdravotnictví či ministerstva zahraničí vtáhnout do českého zdravotnictví Ukrajinky, je totiž minimální. Ale jak jinak mám zajistit provoz?“ ptá se ředitel nemocnice.
Podle krajské radní pro zdravotnictví Mileny Stárkové je kraj připraven pomoci ukrajinským sestrám i finančně. „Ukrajinku nástup do české nemocnice stojí desítky tisíc korun. Musí si například zaplatit zkoušky na ministerstvu. To je pro některé nepřekonatelná překážka, proto jim chceme pomoci. Je ale mnoho dalších milníků, které musí překonat, například zvládnout češtinu,“ vylíčila Stárková.
Podle Mileny Stárkové navštíví do měsíce Plzeňský kraj vedení ukrajinské zdravotnické školy, s kterou hejtmanství navázalo spolupráci. Navštíví místní nemocnice, které hledají desítky sester.
Celý článek si můžete přečíst zde.