Situace zdravotnické záchranné služby je stejně jako většina oblastí českého zdravotnictví kritická. Proč? I tady chybí lékaři a další zdravotnický personál. Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů, aby stávající nebyli zatíženi nadměrnými přesčasy. Stejně jako nemocnice zajišťuje záchranná služba provoz jen díky porušování zákoníku práce, říká prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek.

Třetinu služeb, někde až polovinu, údajně zajišťují externí lékaři z nemocnic či praktičtí lékaři. „Pacienti nejsou přímo ohroženi tím, že by nebyli lékaři, ale pokud by tento trend pokračoval, můžeme se do této situace dostat,“ říká MUDr. Marek Slabý, předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Pokud by se měly doplnit stavy tak, aby nemusela záchranná služba využívat tolik externistů, potřebovala by momentálně 394 lékařů.

Situace je o to víc alarmující kvůli tomu, že průměrný věk lékařů záchranky je 49 let! Jsou mezi nimi ale i lékaři starší sedmdesáti let, nejstaršímu je dokonce osmdesát. Je nezbytné získat pro tento obor mladé lidi.

Přilákat by je kromě navýšení finančního ohodnocení této fyzicky i psychicky náročné práce měla mimo jiné změna vzdělávání. Obor by byl zařazen mezi základní a lékaři s touto specializací by se dřív dostávali k samostatné práci. Zavedeny by měly být i sociální programy, jako třeba dovolená na zotavenou či doživotní renta za odsloužené roky.

Kromě zvyšování věkového průměru navíc za posledních patnáct let extrémně narostly počty výjezdů – ze 780.000 v roce 2009 na loňských více než milion. Frekvence výjezdů a s ní spojené zatížení lékařů jsou obrovské. Zatím jsou služby zajištěny po celém území, v řadě míst je to už však na pokraji kapacit. Situace je už kritická v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji.

CLK_1200x900_chybejici-lekari

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...