V celé republice je ohrožena úroveň zdravotnické péče. Praha není výjimkou. Máme se bát? O krizi ve zdravotnictví dlouhodobě hovoří Lékařská komora s Milanem Kubkem v čele.

O špatné personální situaci ve zdravotnictví se hovoří dlouho. Lepší se to?

Situace se plíživým způsobem neustále zhoršuje. Zákoník práce se porušuje plošně. Kdyby tomu tak nebylo, většina nemocnic musí péči o pacienty zastavit. Počty personálu neodpovídají moderní medicíně a neumožňují bezpečné poskytnutí zdravotní péče.

V čem spočívá hlavní problém?

Jde o to, že zdravotnictví není perpetuum mobile a nemůže fungovat bez peněz. Naše zdravotnictví je výrazně podfinancováno. Přitom používáme stejné léky a přístroje jako na západě od nás. Velmi nestandardní je pak neohodnocení lidské práce. Lékařům a zdravotním sestrám tak dochází trpělivost a stále větší počet jich odchází do zahraničí nebo z nemocnice do soukromých zařízení.

Ve které oblasti je krize největší?

Nejhůř jsou na tom praktičtí lékaři, zejména pediatři, kde je nejvyšší věkový průměr. Co se týká nemocnic, tak v regionech je velký nedostatek lékařů.

Co zdravotní sestry?

Nejhorší situace v oblasti sester je zejména ve velkých městech, protože tam je velká nabídka jiných pracovních příležitostí. Velká část z nich má i vysokou školu, takže si lehce najdou lépe placenou a méně náročnou práci.

Celý rozhovor s prezidentem České lékařské komory, Milanem Kubkem, si můžete přečít zde.

Foto: ČTK/Václav Šálek

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Štítky k článku:

situace ve zdravotnictví

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...