Péče v klíčových nemocničních oborech jako je chirurgie, gynekologie a porodnictví či interní medicína se rozpadá. Zavírají se klíčová oddělení, jako jsou například právě okresní interny. V mnoha městech a obcích lidé marně shánějí praktické lékaře či pediatry pro své děti. Situace už není jen vážná, ale je skutečně zoufalá.

Někdo se o nemocné starat musí

Protože je české zdravotnictví podfinancované, ubývá zájemců, kteří by v něm chtěli či si mohli dovolit pracovat. Je to prostés nedostatkem peněz úzce souvisí prohlubující se nedostatek kvalifikovaných zdravotníků. Jak vysvětluje předseda České lékařské komory MUDr. Milan Kubek, nedostatek zdravotníků je spojen s porušováním platných zákonů. Lékaři a zdravotní personál pracují víc, než by měli. Lékaři, existenčně závislí na příjmech za přesčasovou práci, jsou nuceni to tolerovat s ohledem na své pacienty a kolegy. Někdo zkrátka nemocné ošetřovat musí. Přepracovaní zdravotníci se přitom častěji dopouštějí chyb, což může pacienty ohrozit.

Pracující lékaři navíc stárnou. Mladí lékaři odchází do zahraničí, případně se rozhodnou pracovat v soukromých zařízeních či v medicínském oboru, který je finančně lépe ohodnocen. Česká lékařská komora varuje, že dostupnost, kvalita a bezpečnost zdravotních služeb kvůli této zoufalé situaci klesá.

Lékaři na rozdíl od politiků odmítají situaci zametat pod koberec

„Pokud se nechceme stát spolupachateli, pak se musíme přestat tvářit, že se nic neděje, nesmíme se bát začít na projevy postupujícího rozkladu našeho zdravotnictví nahlas upozorňovat. Nemůžeme přece se založenýma rukama čekat na to, až začnou zbytečně umírat lidé,“ vysvětluje rozhořčení České lékařské komory MUDr. Milan Kubek.

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...