Některé české nemocnice používají nástroje určené k jednorázové spotřebě několikrát. Místo, aby tyto pomůcky okamžitě po operaci putovaly do koše, míří ke sterilizaci a poté znovu „na sál“. V některých případech i pětkrát. Píše to idnes.cz a MF DNES,kterým to potvrdili lékaři a sestry z nemocnic.

Nemocnice opakovaným používáním nástroje porušují zákon. A ohrožují pacienty, protože sterilizace jednorázového nástroje nemusí být dokonalá. „Takovýto nástroj by neměla nemocnice ke sterilizaci vůbec předat, protože virus chráněný v zaschlém biologickém materiálu může sterilizaci přežít,“ uvedl po zhlédnutí fotek hlavní hygienik Vladimír Valenta, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví.

Na to Ministerstvo zdravotnictví reaguje, že MF Dnes se opírá o tvrzení dodavatele zdravotnických prostředků Miroslava Paláta z firmy CzechMed: „Punc objektivity měl textu na titulní straně Mladé fronty Dnes dodat hlavní hygienik Vladimír Valenta. Zatímco z jeho odpovědí, které obdržela paní redaktorka, jednoznačně vyplývá, že se výjimečně mohou vyskytnout případy opakovaných sterilizací některých pomůcek, ale jde výhradně o materiál, jehož opakované použití neohrožuje zdraví pacientů.“

Podle lékařů je ale na vině systém, který nutí zdravotníky šetřit. Jednorázové nástroje jsou totiž velmi drahé – některé stojí i desítky tisíc korun.

Celý článek si můžete i s fotkami prohlédnout zde.

Článek spadá do rubrik:

Situace ve zdravotnictví

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...