Server idnes.cz včera přinesl rozhovor s Davidem Soukupem, který je spolumajitel a šéf nemocniční skupiny Nemos Group. Ten podniká ve zdravotnictví přes deset let, navíc v obtížném Karlovarském kraji, a tak o hrozbě exodu lékařů do Německa ví více než kdokoliv jiný.

Někdy lidé ani neodchází do Německa pracovat jako zdravotníci

David Soukup odhaduje, že zhruba u desetiny zdravotníků je skutečně pravděpodobný odchod k bohatším sousedům, a to zejména do Německa. „Paradoxně lidé odcházející do Německa často ani nekončí ve zdravotnictví, ale raději jdou vypnout na kasu do Kauflandu, kde jsou ve dvě doma a mají vyděláno,“ popisuje některé ze svých zkušeností šéf nemocniční skupiny.

Kromě odchodů do zahraničí je potíž i ve zvyšování průměrného věku zdravotníků

Jak vyšlo z průzkumu Česko v datech, na kterém se podílí také Český statistický úřad a Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, kromě odchodů do zahraničí, je pro stabilitu českého zdravotnictví důležitý také přísun mladých lidí do zdravotnictví.

Například právě ve zmiňovaném Karlovarském kraji byl podíl lékařských veteránů nad 70 let v roce 2013 7,4 % ordinujících lékařů. Až se tito odeberou do důchodu, situaci ohledně dostupnosti lékařské péče to rozhodně nepomůže. Proto je důležité, aby mladí zdravotníci zůstávali, místo aby odcházeli do zahraničí – navíc třeba do úplně jiných oborů!

Celé články na toto téma najdete zde a zde.

Článek spadá do rubrik:

Karlovarský kraj

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...