Česká televize informuje o tom, že každý rok odcházejí do zahraničí asi dvě stovky absolventů medicíny, nejčastěji do Británie a Německa. Lákají je vyšší výdělky i lepší pracovní podmínky. Volná místa v Česku pak zaplňují lékaři z východu – nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska. Česká lékařská komora loni přijala 1363 nových členů, 400 z nich jsou cizinci.

Zájem je nejen o lékaře, ale i o sestry a pečovatele

Čtyři desítky německých a rakouských klinik teď lákají tuzemské doktory i další zdravotnický a pečovatelský personál na náborové akci přímo v Praze. Koná se už poosmé a podle organizátorů na ni každoročně zavítá kolem 1500 zdravotníků nebo studentů lékařských oborů. Zhruba 100 až 150 z nich pak za prací do zahraničí odejde.

Největší zájem je o chirurgy, ortopedy a obecně o lékaře v nemocnicích. „V poslední době je obrovský zájem také o zdravotní sestry a pečovatele,“ uvádí Zlata Stašková z pořadatelské agentury.

Počet českých lékařů působících v Německu neustále roste, podle České lékařské komory loni překonal tisícovku. Za posledních pět let se tak více než zdvojnásobil. Nejčastěji míří do nejbližších spolkových zemí – Saska a Bavorska. Většina pracuje v nemocnicích, vlastní praxi má jen padesátka lékařů. Desítky Čechů pracují také u záchranné služby.

Na chirurgii v německém Herzbergu už třetí rok pracuje český lékař Ondřej Krčil. „Hned po škole jsem se rozhodl, že bych to mohl zkusit v cizině – získat zkušenost a vydělat trochu peněz. Nakonec to vyšlo, ale začátek byl docela pekelný,“ popisuje.

Důvod k návratu do ČR pro některé neexistuje

Ještě před odjezdem se totiž musel naučit německy, zvládl to za deset měsíců. Práci na chirurgii si pochvaluje, kolegové ho přijali a dobrý je i plat. O návratu do Česka proto teď neuvažuje. „Zatím nevidím žádný důvod,“ dodává Krčil.

Před lety si on sám právě na pražské burze pracovních příležitostí napsal kontakt na kliniku, kam později nastoupil. Dnes radí kolegům, kteří mají podobné plány jako on…

Celý článek o odchodech českých zdravotníků do zahraničí najdete na webu ČT.

 

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek lékařů

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...