Jak píše server Novinky.cz, nedostatek sester je problémem, který se stupňuje již řadu let. V českém zdravotnictví jich v současné době pracuje odhadem 100 000, řádově další tisíce ale chybějí.

Čím to je? Jak uvádí server, kromě dlouhého a složitého systému vzdělání jsou důvodem nedostatku zdravotních sester nízké společenské ohodnocení a také špatné pracovní podmínky.

Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D., proděkanka pro vnější a vnitřní vztahy Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice uvedla pro Novinky.cz, že sestry jsou podle jejích slov přetěžovány, pracují přesčas, často se potýkají s porušováním zákoníku práce a jejich postavení v hierarchickém systému nemocnic je neuspokojivé.

„Jsou kladeny vysoké nároky na jejich výkon, preciznost, bezchybnost, často jsou sankcionovány, ale mají málo možností věci ovlivňovat. Jejich náročná a zodpovědná práce je navíc špatně finančně hodnocená,“ připomíná Eva Hlaváčková.

Úprava systému vzdělávání je ale rovněž klíčová. Svědčí o tom i tato zpráva, která nám dorazila po Facebooku:

„Dobrý den, píši jako studentka 1. ročníku bakalářského oboru všeobecná sestra. Ať se lidé dozví, co vše mladá sestra musí absolvovat. Nejenže většina znáš vystuduje 4 roky plus maturitu na zdravotnického asistenta, ale navíc si musí udělat bakaláře. Asistenti buď dělají práci sestry a tím porušují zákon a dělají to za směšné peníze nebo jsou z nich sanitáři. Jako bakalářky musíme mít kolem 3 tis. hodin nezaplacené praxe přičemž se s námi jedná jako s otroky. Mrzí mě že práce, kterou chceme dělat kvalitně a navíc při nynějších podstavech je nám tolik znechucována a podmínky jsou pro nás téměř demotivující…“

Článek spadá do rubrik:

Nedostatek sester

Další články

Crying unhappy upset medical nurse / doctor sad and depressed having stress breakdown. Isolated female Asian / Caucasian on white background.
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
A just born baby swaddled in his blanket.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Sad surgeon leaning against the glass door in hospital
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...