zpět na hlavní stránku
Sdílíme dopis, který nám zaslala praktická lékařka MUDr. Jaroslava Švandrlíková, předsedkyně OS ČLK Karlovy Vary.
Nastávající maminky ze Šluknovského výběžku čekají potíže. Porodnice v Rumburku 1. dubna zavírá.
Se svolením autorky zde publikujeme její smutné zkušenosti s českým zdravotnictvím...
Nemocniční lékaři v Novém Městě na Moravě si v uplynulých týdnech kromě desetiprocentního nárůstu tarifů, který zdravotnickému personálu nemocnic garantuje vláda, od Nového roku vyjednali vyšší odměny za služby.
Dostalo se k nám prohlášení zaměstnanců nemocnice v Chebu. Popisují v něm problémy s nedostatkem sester i snížením kapacity lůžek. Prohlášení přetiskujeme v plném znění:
Za jednu z nejgeniálnějších pohádek považuji klasiku od Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. Podvodníci přijdou za císařem a “ušijí” mu “šaty” neviditelné pro ty, kteří jsou hloupí nebo nezpůsobilí k výkonu své funkce. Císař nechce být hlupák, a tak dělá, že je vidí, stejně si počínají jeho ministři i všichni poddaní. Až jedno malé […]
Jak hovoří oficiální tisková zpráva ze dne 30. 12. 2016: Hrozba směnného provozu od 1. ledna v nemocnici v Novém Městě na Moravě je zažehnána. Na tomto místě bychom my, novoměstští lékaři, podotkli: prozatím! Poslední pracovní den loňského roku se nám podařilo na jednání s vedením nemocnice a zástupci kraje Vysočina coby zřizovatelem nemocnice vybojovat […]
Česká lékařská komora (ČLK), odbory a asociace nemocnic žádají poslance, aby odmítli novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou už v prosinci zamítl Senát.
Dostala se k nám výzva od doktorů z nemocnice v Novém městě na Moravě. Přetiskujeme ji v plném znění:
Dostala se k nám zoufalá žádost sestry z Karlovarské krajské nemocnice. Její prosbu otiskujeme v plném znění:
V celé republice je ohrožena úroveň zdravotnické péče. Praha není výjimkou. Máme se bát? O krizi ve zdravotnictví dlouhodobě hovoří Lékařská komora s Milanem Kubkem v čele.
Dnes bychom se s vámi rádi podělili o názor venkovského lékaře MUDr. Bohumíra Šimka. Ačkoli byl článek napsán na začátku roku, bohužel se od té doby nic nezměnilo.
Podle odhadů ročně odejde za prací do ciziny 350 až 400 českých lékařů a lékařek, z toho polovina hned po ukončení lékařské fakulty. Co patří mezi hlavní důvody jejich odchodu?
Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat, protože stárnou a nenahrazuje je dost mladých nástupců. Tyto obavy vyjádřil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Česká televize informuje o tom, že každý rok odcházejí do zahraničí asi dvě stovky absolventů medicíny, nejčastěji do Británie a Německa. Lákají je vyšší výdělky i lepší pracovní podmínky. Volná místa v Česku pak zaplňují lékaři z východu – nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska. Česká lékařská komora loni přijala 1363 nových členů, 400 z […]
Do Česka by mohly od příštího roku přijít desítky lékařů a sester z Ukrajiny. Vláda připravuje projekt, který má vyřešit nedostatek zdravotníků v nemocnicích. Píše to Mladá fronta DNES a Česká televize. Ukrajinci by podle návrhu měli snadněji než ostatní cizinci získávat povolení k pobytu a práci. V tuzemsku chybí zhruba tisícovka lékařů a několik […]
Nemocnice v Mostě funguje díky extrémním přesčasům. Podle odborů je to křehký, riskantní a uměle udržovaný systém, který zatím nikdo nedokázal změnit. A nikdo neví, jak dlouho lékaři přetížení vydrží. O této situaci informuje mostecký denik.cz.
Asi 200 dětí na Broumovsku nemá svého lékaře. Jak informuje server idnes.cz, dětská lékařka zavřela od září praxi v Broumově a odešla do důchodu. Ve výběžku zbyly jen dvě ordinace vesměs s přesluhujícími pediatry.
Ministr Babiš označuje zdravotnictví za černou díru, a jak píše v pátečních HN jejich komentátor Klimeš, "musíme to uznat – má pravdu". V následném textu pak hodnotí negativně aktivity České lékařské komory a především jejího prezidenta Dr. Kubka. Nevím sice, jakou definici černé díry měl pan Klimeš přesně na mysli, ale zřejmě se svým textem […]
Před 20 lety vyhnal premiér Klaus svou přezíravostí lékaře do ulic. Od té doby se mnohé změnilo. Předsedou vlády je sociální demokrat, se zdravotníky jedná vstřícně a diplomaticky. Navíc si před podzimními volbami nechce dělat zbytečné nepřátele. Hospodářství vykazuje výborné výsledky, a tak slíbil navýšení platů státním zaměstnancům a také všem zdravotníkům. Za takové situace […]
Server idnes.cz informuje o tom, že průměrný věk českého lékaře je 48, v některých profesích až 60 let. Každý rok jich stovky odcházejí do penze a nových nenastupuje zdaleka tolik, aby stav vyrovnali. V příštích letech tak Česku hrozí akutní nedostatek zdravotníků.
Exkluzivní průzkum agentury STEM/MARK pro Českou lékařskou komoru přinesl spoustu zajímavých informací. Přečtěte si o několika klíčových zjištěních, které z průzkumu vyplývají.
Dvě třetiny Čechů tvrdí, že se jich dotýkají problémy ve zdravotnictví, 42 % se dokonce už přímo setkalo s negativními důsledky nedostatku lékařského personálu v nemocnicích. Lidé si všímají, že se zhoršila dostupnost zdravotní péče, musí například déle čekat v ordinacích či na objednaný zákrok. Pro pacienty je důležité zachovat současný standard zdravotní péče, i […]
Počet českých lékařů působících v Německu neustále roste. Jen za posledních pět let se jich do spolkové republiky odebralo na 500. Celkem jich v sousední zemi působí už přes tisíc, nejčastěji v Sasku a Bavorsku, tedy dvojici příhraničních zemí. Do Německa české doktory lákají zejména lepší platy i příjemnější pracovní podmínky. Informovala o tom ČTK.
Lékařský odborový klub uspěl s odvoláním proti rozhodnutí soudu, který se odmítl zabývat žalobou na stát týkající se memoranda o zvýšení platů lékařů.
V kontextu toho, že o české zdravotníky je v zahraničí velký zájem, asi výše zmíněná informace nepřekvapí. Cizinci totiž nahrazují české lékaře, kteří pro změnu dávají přednost práci v Německu, Rakousku či Británii. I tak ale zdravotníci v českých nemocnicích chybí.
Lékař pracuje 24 a (velmi často) více hodin v kuse, je unavený, přepracovaný, ale vydělá si peníze navíc. Status quo je pro stát samozřejmě velice výhodný, protože za cenu neustálých a nadměrných přesčasů může být chod nemocnic zajištěn relativně nízkým počtem zaměstnanců. To píše ve svém článku jeden z příznivců naší iniciativy...
Němeceké a rakouské nemocnice a zdravotnická zařízení mají o český personál obrovský zájem. I z toho důvodu proběhne na konci října v Praze největší akce svého druhu v oblasti náboru lékařů, zdravotnického a pečovatelského personálu ve střední a východní Evropě.
Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prý nějakou dobu váhal, jestli vůbec má nějaký komentář do novin napsat. Dosud se soustředil spíše na odborné vědecké publikace, ale nakonec se rozhodl, že to udělá. Proč?
Když se britský lékař vracel domů po šestnáctihodinové noční směně z nemocnice, nepostřehl, že do jeho pruhu přejelo auto, a naboural do něj. „Vůbec si nepomatuju, že bych usnul za volantem, ale myslím, že jsem byl strašně unavený,“ řekl tehdy o své nehodě pro prestižní deník The Guardian. Podobnou zkušenost má ale celá řada zdravotníků.
„Velká část absolventek si vyzkouší, co obnáší práce všeobecné sestry v českém zdravotnictví, a po čase odchází do jiného oboru nebo do zahraničí. Průměrný plat všeobecné sestry se v Česku uvádí kolem 28 000 korun hrubého, ovšem včetně příplatků a přesčasových hodin,“ uvedla prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.
„Povolání všeobecné sestry je posláním, jakkoli to může znít jako klišé. Faktem zůstává, že prozatím v českém zdravotnictví stále pracují lidé, které tato práce baví a naplňuje. Otázkou je, jak dlouho ještě,“ říká všeobecná sestra a předseda Přípravného výboru komory nelékařských zdravotnických pracovníků Tomáš Komínek.
Na naší stránku na Facebooku nám napsala svou zkušenost Mirka K., která pracovala několik let ve zdravotnictví, ale rozhodla se odejít. Proč? Přečtěte si její příběh.
Jak napsal deník MF Dnes, nedostatek sester, lékařů a dalšího zdravotnického personálu se s příchodem dovolených v některých nemocnicích ještě vyhrocuje. Podle České lékařské komory je situace v nemocnicích každé léto rok od roku horší.
Podpořte informační kampaň Zdravotnictví volá o pomoc!
Na fakt, že české zdravotnictví je v personální a ekonomické krizi, upozorňujeme už dlouhou dobu. Politici slibují, ale pořád se nic neděje! I přes to je neustále nabádáme k tomu, aby situaci začali řešit, než bude úplně pozdě. Abychom vládě ukázali, že se nejedná jen o výmysl pár desítek lékařů, ale že bezpečné a fungující […]
O alarmujícím nedostatku praktický lékařů pro děti jsme již psali. Nyní informovala Česká televize, že v celé republice je jich jen něco málo přes dva tisíce a skoro polovině z nich je víc než šedesát let. Nejhorší je situace v menších městech a v pohraničí. Třeba na Broumovsku ordinují už jen poslední tři lékaři, všichni […]
Mladí lékaři protestují proti novele zákona o postgraduálním vzdělávání. Ta podle nich neřeší žádné zásadní problémy. „Momentálně to funguje tak, že doktor nastoupí do nemocnice a správně by mu měl být přidělen školitel, který se mu bude věnovat, vše mu vysvětlovat a zasvěcovat ho do problematiky. Bohužel většinou je to tak, že mladí doktoři jsou […]
Server idnes.cz včera přinesl rozhovor s Davidem Soukupem, který je spolumajitel a šéf nemocniční skupiny Nemos Group. Ten podniká ve zdravotnictví přes deset let, navíc v obtížném Karlovarském kraji, a tak o hrozbě exodu lékařů do Německa ví více než kdokoliv jiný.
Lékaři v ČR stárnou, píše server Aktuálně.cz. Zkušení odchází do důchodu a mladých není dost na to, aby je nahradili. Průměrnému českému lékaři je přes 48 let, což je o čtyři roky více než v roce 1999. Nejstarší lékaři působí v oborech praktického lékařství, interny a pediatrie. Následují chirurgové a gynekologové a porodníci.
Nedostatek lékařů se týká všech odborností, ale v oblasti praktického lékařství je situace nejhorší. Počet dětských pediatrů je přímo alarmující. Praktičtí lékaři nejvíce scházejí v malých městech a pohraničních oblastech, přestože se obce snaží lékaře podporovat například velmi nízkým nájemným za ordinace. Ve velkých městech je situace lepší, ale i zde je čím dál těžší […]
Nedostatek personálu, desítky předčasových hodin a nočních služeb, malé finanční ohodnocení, demotivovaní a vyhořelí zaměstnanci. Tak vypadá české zdravotnictví očima těch, kteří jsou jeho páteří. Lékaři a zdravotnický personál upozorňují na katastrofální stav ve svém oboru a někteří z nich už začínají ztrácet naději na to, že na nemoc českého zdravotnictví existuje nějaký lék.
„I když tady ve Vídni odpracuji kolem dvaceti hodin týdně, vydělám si víc než doma. Přitom mám dost času na tři malé děti,“ vysvětluje pro idnes.cz bývalá dětská sestra, proč vyměnila českou pediatrii za geriatrii v Rakousku.
ČLK a Svaz měst a obcí upozorňují, že dostupnost zdravotní péče na vesnicích či v městečkách není tak dobrá jako ve velkých městech. Obyvatelé vesnic, městeček i okresních měst jsou tak stále více diskriminováni oproti obyvatelům velkých měst, když sice platí stejné daně i zdravotní pojištění a formálně mají stejná práva, ale zdravotní péče se […]
Některé české nemocnice používají nástroje určené k jednorázové spotřebě několikrát. Místo, aby tyto pomůcky okamžitě po operaci putovaly do koše, míří ke sterilizaci a poté znovu „na sál“. V některých případech i pětkrát. Píše to idnes.cz a MF DNES,kterým to potvrdili lékaři a sestry z nemocnic.
Česká lékařská komora se znepokojením sleduje neustálé bujení byrokracie ve zdravotnictví a narůstání objemu administrativy, která zdravotníkům komplikuje práci. Úlevu pro zdravotníky přitom nepřináší ani elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace.
Andrej Babiš často mluví o neefektivitě a plýtvání penězi ve zdravotnictví. Ovšem zdá se, že v praxi potom jedná trochu jinak. Když komise na ministerstvu zdravotnictví zamítla nákup přístroje známého jako CyberKnife pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, její rozhodnutí ministra financí rozčílilo. Z 22 členů komise při tom ale podpořili nákup tohoto přístroje pouze […]
Vážený pane předsedo vlády, Česká lékařská komora před třemi měsíci začala varovat občany, že jim za současných podmínek již nejsme schopni garantovat bezpečnost zdravotní péče.
„Podstatou financování českého zdravotnictví je proplácení jednotlivých úkonů pojišťovnami. A soukromé kliniky s radostí provádějí hlavně zákroky, které jsou nejvýdělečnější. Zjednodušeně řečeno - za málo práce a s minimálním rizikem tak dokážou vydělat hodně peněz. Komplikované a náročné případy ale zůstávají na bedrech veřejných zařízení,“ píše ve svém článku na serveru Tiscali.cz žurnalista Vojtěch Ondráček.
Nedostatek zdravotníků je celorepublikový problém. Pojďme se ale pro názornost podívat třeba na situaci v Olomouckém kraji. Místní krajská záchranná služba má momentálně 43 kmenových lékařů. Nyní se jí podařilo přilákat do svých řad 11 nových pracovníků a tři další mají před podpisem smlouvy. I tak prý ale záchrance do plného stavu chybí 26 lidí […]
Na internetu jsme narazili na blog mladého lékaře, který podle nás skvěle ilustruje potíže, s jakými se mladí pracovníci ve zdravotnictví potýkají. Lékař ve svém článku popisuje nejen vypětí, stres a časový pres, ale také zkušenosti s lidmi, které ošetřuje. Hodně zajímavé čtení! Přinášíme vám proto malý úryvek z tohoto blogu.
Jak už je v naší zemi zvykem, pokud se někdo pokouší něco změnit, hned se vyrojí pomlouvačné hlasy a dezinformace. V případě iniciativy Zdravotnictví volá o pomoc je to stejné. Někteří rozhlašují, že nám jde jen o peníze, nebo že nebereme zřetel na potřeby ambulantních specialistů a soukromých lékařů. Rozhodli jsme se proto tyto mýty […]
Jak píše server Novinky.cz, nedostatek sester je problémem, který se stupňuje již řadu let. V českém zdravotnictví jich v současné době pracuje odhadem 100 000, řádově další tisíce ale chybějí.
Devět let jsem pracoval v oblasti intenzivní péče ve velké Fakultní nemocnici. Současně jsem si ke svým službám na JIP přibral služby na záchranné službě. Hlavním důvodem byla chuť přiučit se urgentní medicíně. Dalším byla i možnost si přivydělat. Zároveň jsem učil na Lékařské fakultě a pracoval ve výzkumu. Vše jsem dělal proto, že mě […]
Premiér Bohuslav Sobotka vytkl ministru financí Andreji Babišovi, že chyběl na důležitém jednání kvůli evropským fondům. Ministr financí byl totiž v té době na Karlovarsku a mimo jiné tady dle informací serveru idnes.cz rozdával koblihy a diskutoval se zdravotníky. V tomto ohledu je důležité připomenout jednu zajímavou skutečnost.
Vzdělávání mladých lékařů při přípravě na atestaci se musí stát pro nemocnice prioritou a jeho financování musí být zajištěno ze státního rozpočtu. Požaduje to spolek Mladí lékaři, podle něhož nelze personální krizi v nemocnicích řešit bez investic do vzdělávání. Spolek vládu vyzval, aby se zabývala komplexní reformou vzdělávání mladých lékařů a zajistila na ni peníze.
„Je mi třiasedmdesát let, sice se cítím duševně i fyzicky v pohodě, ale už bych ráda s praxí skončila. Pořád ale čekám na toho, kdo po mně pacienty převezme,“ uvedla pro idnes.cz praktická lékařka Jitka Michalcová. Regionální verze idnes.cz zaměřená na Zlínský kraj píše, že v tamním kraji se rozhodně nejedná o jedinou lékařku, která […]
V rozhovoru pro Český rozhlas řekl chirurg Pavel Pafko, že v českých nemocnicích zůstávají po atestaci jen nadšenci, a to proto, že v ambulantním provozu si dle jeho názoru lékaři vydělají stejné peníze, a to navíc bez přesčasových a víkendových služeb.
Z šedesáti sester, které dokončí školu, jich u nás zůstanou pracovat ve svém oboru pouhé dvě. Každým rokem také stoupá počet vystudovaných lékařů. Sokolovský Deník se ptá, kde jsou? A má stát rozpočet na zvyšování platů ve zdravotnictví?
Jak píše server Aktuálně.cz, napjatá situace v českém zdravotnictví dostala další vážný zásah. Podle aktuálního průzkumu lékařských odborů chce totiž z nemocnic ještě letos odejít přes polovinu zdravotníků. Zhruba čtvrtina z nich už nechce ve zdravotnictví pracovat vůbec.
Česká lékařská komora zakládá Výbor pro bezpečnost pacientů. Symbolicky první osobností, kterou komora ke spolupráci pozvala, je pan Mgr. Václav Krása – předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR), která sdružuje více než sto pacientských organizací. Lékařská komora dává této aktivitě k dispozici svoji právní kancelář. Cílem výboru bude posuzovat podmínky, za kterých […]
Jedním z témat, o kterých se v souvislosti se zdravotnickým personálem až tak často nemluví, je agrese ze strany pacientů. V poslední době řešila případ fyzického napadení zdravotní sestřičky například Nemocnice Na Bulovce v Praze. Muž, který doprovázel na vyšetření nezletilého pacienta, udeřil dle informací serveru idnes.cz zdravotní sestru do tváře a do spánku na […]
Karlovarský kraj není jediný, který se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu. Dle našich údajů chybí v tomto kraji více než tři desítky lékařů a přes 130 zdravotních sester. Místní krajská nemocnice se rozhodla problém řešit tím, že bude pátrat po pracovní síle také v zahraničí. Navázala proto spolupráci s Ruskem.
V úterý 3. května 2016 informoval ředitel Nemocnice Tišnov MUDr. Bořek Semrád o uzavření interního oddělení. Důvodem je nedostatek personálu, konkrétně zdravotních sester. Dle dostupných informací budou služby uzavřeného oddělení zastupovat nemocnice Ivančice a nemocnice Milosrdných bratří Brno.
Podle ČTK platy ve zdravotnictví od 1. ledna stoupnou o deset procent. Shodla se na tom vládní koalice na jednání se zástupci krajů, lékařské komory a lékařských a zdravotnických odborů. Novinářům to po schůzce řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V příštích dnech bude vláda jednat o navýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček […]
Kvůli chybějícím sestrám musí kroměřížská nemocnice dočasně snížit počet lůžek, píše Jana Fuksová pro iDnes.cz. Zdravotníci navíc chtějí, aby vláda pomohla s nedostatkem lékařů, nízkými platy i komplikovaným vzděláváním.
„Nemocnici netvoří jen rekonstruované budovy či moderní přístroje. Pro kvalitní poskytování zdravotní péče občanům krajů je stěžejní personál,“ řekl pro Krajské noviny MUDr. Jiří Běhounek, předseda Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina. A bohužel právě personál na Vysočině, stejně tak jako ve zbytku ČR, chybí.
Situace zdravotnické záchranné služby je stejně jako většina oblastí českého zdravotnictví kritická. Proč? I tady chybí lékaři a další zdravotnický personál. Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů, aby stávající nebyli zatíženi nadměrnými přesčasy. Stejně jako nemocnice zajišťuje záchranná služba provoz jen díky porušování zákoníku práce, říká prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek.
Zasněžené Česko křižuje sanitka z půlky nabarvená načerno tak, že připomíná pohřební vůz. Staví na náměstích a před supermarkety. Vystupují z ní dva lékaři − ten živý měří kolemjdoucím tlak s tím, že je to naposledy, protože doktoři končí. Druhý lékař je z kartonu a mlčky pacientům sděluje to samé − jeho digitální hodiny odpočítávají […]
Přinášíme autentické zamyšlení mladého lékaře MUDr. Kamila Slowika nad tím, proč se své práci věnuje a s jakými překážkami se denně potýká.
Současný systém specializačního vzdělávání lékařů bohužel často mladým lékařům a lékařkám život rozhodně neulehčuje. Pokud ovšem z důvodu nedostatku zdravotnického personálu chceme k tomuto oboru přitáhnout a udržet v něm víc mladých lidí, měli bychom požadovat jeho zjednodušení. Přinášíme jeden ukázku z praxe, kterou nám zaslal mladý anesteziolog, který si nepřeje být jmenován.
Jeden z problémů, na který se naše iniciativa snaží upozorňovat, je skutečnost, že mnoho pacientů (zejména dětí) nemůže sehnat praktického lékaře. Krize českého zdravotnictví se totiž netýká jen nemocnic a jejich personálu, ale i soukromých lékařů. Jak? V některých regionech je zkrátka lékařů nedostatek, a proto ti, kteří zde působí mají na starost neúměrně velké […]
Krajským nemocnicím v Liberci a České Lípě chybí desítky sester a lékařů. Jak informoval deník MF DNES, dramatickou situaci řeší vedení nemocnic tak, že stávající personál slouží měsíčně i 300 až 320 hodin s přesčasy. To je až dvojnásobek pracovní doby za měsíc dané zákoníkem práce.
Na lůžkových gynekologicko-porodnických odděleních chybí personál a zájem o tento obor klesá. Dokládá to i aktuální statistický průzkum Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků. Čísla, která v šetření vyšla, mluví jasně. Podle výzkumu chybí na pracovištích v celé ČR víc než 200 odborníků.
Od Vlastimily Suchánkové jsme dostali email s jejími zkušenostmi a také se zkušenostmi jejích kolegů a kolegyň. Jak vypadá práce zdravotních sestřiček a dalšího zdravotnického personálu? A proč se řada zdravotnických pracovníků nakonec rozhodne zmněit povolání? Jedním z důvodů je velká míra demotivace.
Krizový nedostatek zdravotních sestřiček se Plzeňský kraj rozhodl řešit spoluprací s Ukrajinou. Proto se ve Stodské nemocnici chystá v Česku ojedinělý projekt spolupráce s ukrajinskou zdravotnickou školou. „V první fázi by možnost mohlo využít kolem třicítky sester a pokud se věc osvědčí, přijet by mohly další desítky,“ popsal ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar.
Zdravotní péče se kvůli nedostatku lékařů a sester v některých českých nemocnicích v posledních letech omezuje. MF DNES zjistila, že pacienti jsou například místo hospitalizace ošetřeni ambulantně a posíláni domů. Oficiálně se přitom tvrdí, že k žádným výrazným změnám nedochází a kvalita péče ohrožena není. Největší nedostatek doktorů a sester se týká především interny, gynekologie […]
Péče v klíčových nemocničních oborech jako je chirurgie, gynekologie a porodnictví či interní medicína se rozpadá. Zavírají se klíčová oddělení, jako jsou například právě okresní interny. V mnoha městech a obcích lidé marně shánějí praktické lékaře či pediatry pro své děti. Situace už není jen vážná, ale je skutečně zoufalá.
Jak moc kritická situace ve zdravotnictví je? Konkrétní příklad nemocnice ve Slaném. Spádová oblast nemocnice ve Slaném čítá víc než 100 tisíc lidí a nemocnice má 314 lůžek. V provozu je momentálně pět základních oborů – interna, chirurgie, gynekologie, ARO, dětské a navíc ortopedie a LDN.
Zdravotnictví je v krizi a politici situaci opět zametají pod koberec. Je tedy potřeba, aby se nás spojilo co nejvíc a donutili jsme politiky k akci. Proč? Protože Česká lékařská komora varuje, že situace už je tak kritická, že nedokáže garantovat bezpečnost zdravotní péče. Jde o zdraví nás všech! A co víc by nás mělo zvednout ze […]